Зеленський заявив, що якщо вступ України в НАТО – не варіант, то виникає питання, які саме гарантії безпеки можуть запропонувати
Фото: Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine / Facebook
Більшість європейських лідерів висловлює підтримку щодо вступу України в НАТО, проте Словаччина, Угорщина, Німеччина і США не поділяють цієї позиції. Про це сказав президент України Володимир Зеленський, виступаючи перед журналістами в аеропорту “Есенбога” в Анкарі після зустрічі з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом, його процитувало Anadolu 19 лютого.
Зеленський заявив, що якщо вступ України в НАТО – не варіант, то виникає питання, які саме гарантії безпеки можуть запропонувати.
Він зазначив, що українська армія сильна, але для її ефективної підтримки потрібні кошти і зброя. Окрім того, він сказав, що турецький лідер висловив свою підтримку щодо майбутнього членства України в НАТО.
Зеленський наголосив, що Україна також має потребу в гарантіях економічної безпеки. Він додав, що для цього країна має “стати частиною такого великого ринку, як Європейський союз”.
Контекст
30 вересня 2022 року – після того, як Путін оголосив про анексію окупованої території України, – Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за пришвидшеною процедурою.
У липні 2023 року країни – члени НАТО спростили шлях для вступу України у блок, проте офіційного запрошення в Альянс Києву не надали. У підсумковій декларації саміту НАТО, який відбувся 9–11 липня 2024 року у Вашингтоні, вказано, що “майбутнє України – у НАТО”.
21 січня 2025 року після виступу на Всесвітньому економічному форумі в Давосі Зеленський сказав, що президент США Дональд Трамп має вирішальний вплив на перспективу запрошення України до НАТО. Він повторив, що досі проти цього США, Німеччина, Словаччина й Угорщина. Але три останні – під впливом Вашингтона.
12 лютого глава Пентагону Піт Гегсет заявив на засіданні контактної групи з питань оборони України, що звільнення всіх окупованих країною-агресором Росією українських територій є “нереалістичною метою”, як і вступ у НАТО. Трамп із ним погодився.
Питання про членство України в НАТО не має вирішувати один член Альянсу, сказав 15 лютого на Мюнхенській конференції з безпеки кандидат у канцлери ФРН Фрідріх Мерц.
Того самого дня стало відомо, що Угорщина блокує початок переговорів щодо вступу України в ЄС.
Джерело: gordonua.com