Запропонований США Україні договір про копалини гірший за репарації Німеччини за світову війну – The Telegraph

Проєкт договору, який описав ЗМІ, датований 7 лютого
Фото: EPA

Проєкт угоди про українські корисні копалини, який підготувала адміністрація президента США Дональда Трампа, містив пропозиції, котрі для України були гіршими (у відсотках від ВВП), ніж репарації Німеччини за Першу світову війну. Про це 17 лютого пише The Telegraph із посиланням на конфіденційний проєкт документа від 7 лютого.

Проаналізувавши документ, журналісти дійшли висновку, що США хотіли забирати половину доходів, які отримувала б Україна від видобування корисних копалин, і 50% від фінансової вартості “всіх нових ліцензій, виданих третім особам” для монетизації цих ресурсів у майбутньому.

Автори матеріалу вважають, що умови контракту, який американці запропонували підписати президенту України Володимирові Зеленському, “рівнозначні економічній колонізації України Сполученими Штатами” й такі домовленості було б “неможливо виконати”.

За даними The Telegraph, американський проєкт договору про українські ресурси “викликав у Києві сум’яття і паніку”.

У документі, зокрема, ідеться, що США й Україна мають сформувати спільний інвестиційний фонд як гарантію того, що “ворожі сторони конфлікту не дістануть вигоди від відновлення України”.

У проєкт угоди, пише видання, входили не лише самі ресурси (зокрема мінеральні й нафтогазові), а й інфраструктура України, зокрема порти.

Журналісти роблять висновок, що проєкт документа готували приватні юристи, а не Держдепартамент чи міністерство торгівлі США.

The Telegraph звертає увагу, що Зеленський сам запропонував Сполученим Штатам ідею із часткою в українських ресурсах, “сподіваючись полегшити шлях для продовження постачання зброї”, але не очікував зіткнутися з “умовами, які зазвичай накладають на держави-агресори, переможені у війні”.

Видання зробило висновок, що Зеленському доводиться балансувати між вторгненням Росії та економічним тиском на Україну з боку власного союзника.

Контекст

Про можливість угоди з Україною на $500 млн Трамп уперше заявив журналістам The New York Post 8 лютого. 3 лютого Трамп сказав, що хоче обміняти американську допомогу на рідкісноземельні метали з України.

Зеленський, коментуючи заяву американського президента, зазначив, що в Києві відкриті до того, що “все це може бути розроблено з партнерами”, які допомагають захистити Україну, і “це абсолютно справедливо”.

Politico писало, що Україна заманює Трампа своїми багатствами корисних копалин і той, найімовірніше, вважатиме, що країну варто рятувати через них.

10 лютого Трамп сказав, що Україна погодилася передати США доступ до запасів рідкісних корисних копалин на $500 млрд за військову допомогу.

ЗМІ писали 14 лютого, що Зеленський відмовився від пропозиції делегації Конгресу США підписати на полях Мюнхенської конференції з безпеки меморандум, згідно з яким Штати отримали б 50% усіх майбутніх запасів мінералів в Україні. Причиною цього стала відсутність у документі гарантій безпеки для України. Наступного дня Зеленський сказав, що “не дав підписувати угоду” зі США про копалини, оскільки “вона ще не готова для того, щоб захистити інтереси” України.

15 лютого Financial Times із посиланням на джерела написала, що Зеленський наполягає, щоб будь-яка угода щодо українських рідкісноземельних корисних копалин була безпосередньо пов’язана з американськими та європейськими гарантіями безпеки, і що глава Української держави хоче, щоб інші країни, включно з державами ЄС, брали участь у майбутньому розробленні природних ресурсів України. Ще одним спірним пунктом угоди було положення, що всі спори про права на українські ресурси мають вирішувати в судах Нью-Йорка, зазначила FT.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *