Сибіга заявив, що Україна не відмовиться від вступу в НАТО. “Альтернативні варіанти ми вже проходили”

Вступ у НАТО є єдиною найдієвішою гарантією безпеки для України, вважає дипломат
Фото: ЕРА

Україна вважає вступ у НАТО єдиною найдієвішою гарантією безпеки й не бачить альтернатив своєму членству в Альянсі. Про це в інтерв’ю “Європейській правді”, опублікованому 15 січня, заявив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга. 

Позицію Києва щодо вступу в НАТО він назвав “твердою”, зазначивши, що цей курс давно закріплено в Конституції й більшість українського суспільства його підтримує. 

“Єдиною дієвою гарантією для України є членство в НАТО. Понад те, членство України є гарантією безпеки самого НАТО. Окрім того, повноправне членство України є для НАТО, вибачте за цинізм, також найдешевшим варіантом забезпечення європейської безпеки”, – сказав дипломат.

Щодо альтернативних варіантів, які можуть запропонувати Україні під час переговорів про мирну угоду, Сибіга зазначив, що їх “ми вже проходили”. 

“Ми бачили, як провалився Будапештський меморандум. Створення будь-яких сірих зон призводить лише до подальших загострень”, – наголосив він. 

Окремо Сибіга поділився деталями розмови з іноземним колегою, який 2008 року був на саміті в Бухаресті. Тоді могли ухвалити рішення про надання Україні та Грузії плану дій щодо членства. За його словами, тоді нелегітимний президент Росії Володимир Путін “прямо погрожував європейським лідерам, що окупує Україну, якщо таке рішення ухвалять”. 

“Як ми знаємо, тоді Альянс проявив слабкість й історичну недалекозорість. І що ми побачили потім? Росія окупувала Грузію, потім окупувала та анексувала Крим, а зараз – маємо повномасштабну війну. Ті помилки неприпустимо повторювати. Потрібні сильні рішення, що створять стратегічні гарантії трансатлантичної безпеки. А це – членство України в НАТО”, – наголосив Сибіга. 

Підсумовуючи сказане, дипломат підкреслив, що інші інструменти, зокрема двосторонні безпекові угоди з партнерами, є складниками підготовки України до вступу в Альянс і способом її підсилення, але вони не можуть замінити членство в НАТО.

Контекст

Україна подала заявку в НАТО за прискореною процедурою 2022 року, після того як РФ розпочала повномасштабну війну й анексувала частину українських територій. За рік після початку повномасштабного російського вторгнення, у липні 2023 року, країни – члени НАТО спростили шлях для вступу України у блок, проте офіційного запрошення в Альянс Києву не надали. У підсумковій декларації саміту НАТО, який відбувся 9–11 липня 2024 року у Вашингтоні, зазначено, що “майбутнє України – у НАТО”.

Президент України Володимир Зеленський наприкінці вересня – у першій половині жовтня презентував план перемоги України західним союзникам й у Верховній Раді. Він містить п’ять пунктів, вирішальним серед яких Зеленський назвав запрошення України в НАТО.

Про те, що Україна ніколи не погодиться на запрошення в НАТО лише частини її територій, глава Української держави заявив 1 грудня.

3–4 грудня у Брюсселі відбувся саміт глав МЗС країн НАТО. Засідання ради Україна – НАТО провели в перший день зустрічей. Україна перед самітом закликала запросити її в НАТО, але під час зустрічі міністрів такого запрошення не оголосили. 

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *