Автори закону сумніваються, що не дуже високий IQ завадить якісно виконувати функції судді
Фото: pixabay.com
9 грудня президент України Володимир Зеленський поставив свій підпис під ухваленим Верховною Радою законопроєктом №11425-д, що передбачає зміни оцінювання когнітивних здібностей (орієнтоване на шкалу IQ) кандидатів на посаду судді.
Верховна Рада ухвалила цей закон 20 листопада, главі держави його передали 3 грудня. У ньому йдеться про зміни в законі “Про судоустрій і статус суддів”.
У пояснювальній записці зазначено, що введені 2023 року анонімні тестування когнітивних здібностей кандидатів у судді спричиняли труднощі, пов’язані з потребою отримати щонайменше 75% балів.
“Зазначена вимога закону обмежує кандидатів із середньозваженим рівнем інтелекту у продовженні участі в конкурсі, фактично змушуючи комісію працювати лише з кандидатами з високими показниками загального інтелекту, виміряними по певній методиці, яка не обов’язково дає можливість зробити достовірний висновок про неможливість кандидатів із більш низькими балами якісно виконувати функції судді”, – ідеться в поясненні.
У новому законі зазначено, що кандидата на посаду судді вважають таким, який склав кваліфікаційний іспит з обраної спеціалізації суду, якщо він “успішно пройшов тестування щодо когнітивних здібностей”.
Тепер “успішним проходженням” вважають набрання кандидатом не 75%, а “середньо допустимого балу”, який має встановити Вища кваліфікаційна комісія суддів України.
Джерело: gordonua.com