В Україні триває мобілізація
Фото: depositphotos.com
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець прокоментував 4 грудня в Telegram заяву свого представника у столичному регіоні Микити Козиренка про “майже повністю викорінену” практику “бусифікації” під час мобілізації представниками територіальних центрів комплектування (ТЦК).
В інтерв’ю для UA.NEWS, яке опублікували 4 грудня, Козиренко сказав, що “майже повне викорінення так званої бусифікації” є “одним із найбільших успіхів”, досягнутих “разом із регіональними представництвами під керівництвом Дмитра Лубінця”.
“У ЗМІ з’явилася інформація, що мій представник у Києві й Київській області заявив про “майже повністю викорінення так званої бусифікації”. Звертаю увагу, що представник по Києву й Київській області не займається цим питанням, коментуючи іншу тематику, його слова було вирвано з контексту”, – написав омбудсмен.
Свій пост він назвав саме “спростуванням”.
“Дійсно, мої представники в регіонах реагують на випадки неправомірних дій представників ТЦК. За нашими зверненнями відкриті дисциплінарні й кримінальні провадження по випадках так званої бусифікації. Але про жодну “перемогу” й здобутки йтися не може”, – заявив Лубінець.
Контекст
Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Минулого разу їхню дію продовжили до 7 лютого 2025 року.
У квітні 2024 року в Україні ухвалили оновлений закон про мобілізацію, який набув чинності 18 травня. Згідно з однією із його норм, усі військовозобов’язані протягом двох місяців мали оновити свої військово-облікові дані через Центри надання адмінпослуг, електронний кабінет або прийшовши у ТЦК.
17 травня Зеленський підписав закон про багаторазове підвищення штрафів за військові правопорушення, зокрема за ухилення від мобілізації.
Згодом з’явилися повідомлення про масові перевірки співробітниками ТЦК військово-облікових документів у чоловіків у публічних місцях у різних містах України.
У Києві 11 жовтня приблизно пів сотні співробітників ТЦК масово перевіряли документи в чоловіків після концерту українського гурту “Океан Ельзи” в Палаці спорту. У Київському міському ТЦК розповіли, що затримання громадян, які порушили норми закону, здійснювали працівники Нацполіції. Конфліктних ситуацій за участю військовослужбовців ТЦК зафіксовано не було, додали у столичному терцентрі.
16 жовтня офіцерка сектору мобілізаційно-оборонної роботи Київського міського ТЦК Лариса Козак повідомила, що рейди працівників ТЦК у громадських місцях в Україні були ефективними.
18 листопада міністр оборони України Рустем Умєров анонсував нові пропозиції щодо реформування системи мобілізації в Україні.
Джерело: gordonua.com