Спільна робота союзників робить Україну сильнішою, зазначив Столтенберг
Фото: nato.int
Головною темою саміту НАТО у Вашингтоні, який відбудеться 9–11 липня, стане підтримка України, яка вже понад два роки зазнає повномасштабної російської агресії. Про це 5 липня на пресконференції у Брюсселі повідомив генсек Альянсу Єнс Столтенберг, відеозапис опублікували на YouTube-каналі NATO News.
“Нашим найнагальнішим завданням на саміті буде підтримка України. Україна має перемогти, і їй потрібна наша постійна підтримка. Тому на саміті, який відбудеться наступного тижня, я очікую, що глави держав та урядів погодять суттєвий пакет заходів для України”, – наголосив Столтенберг.
За його словами, у пакет увійде, по-перше, “допомога з безпеки і навчання для України”.
“НАТО візьме на себе координацію й надання більшої частини міжнародної допомоги в сфері безпеки, – сказав генсек Альянсу. – Це не зробить НАТО частиною конфлікту, але посилить самооборону України”.
Друге, як зазначив Столтенберг, – фінансові зобов’язання.
“Я очікую, що союзники підтвердять свою рішучість підтримати Україну у створенні сил, здатних перемогти російську агресію сьогодні й стримати її в майбутньому”, – заявив генеральний секретар Альянсу.
Він зазначив, що від початку повномасштабного вторгнення країни-агресора РФ союзники щорічно надають приблизно €40 млрд у вигляді військової допомоги і згодні з тим, що це мінімальний базовий рівень.
“Я очікую, що на саміті союзники ухвалять рішення про збереження цього рівня протягом наступного року… Ми переглянемо цей рівень підтримки на нашому саміті у 2025 році, не в останню чергу для того, щоб переконатися, що наша підтримка відповідає потребам України”, – сказав Столтенберг.
Крім того, у пакет увійде надання Києву більше систем ППО.
“По-третє, більше негайної військової допомоги Україні. Я очікую, що союзники нададуть додаткові системи протиповітряної оборони та боєприпаси, а також інші можливості, – наголосив Столтенберг. – По-четверте, більше двосторонніх угод про безпеку з Україною. […] Чекаю, що на момент проведення саміту їх буде ще більше. По-п’яте, поглиблення військової оперативної сумісності. Ми домовилися про тіснішу взаємодію з українськими Збройними силами”.
Генсек розповів, що союзники також разом працюватимуть над створенням оборонної промисловості України і поглиблюватимуть співпрацю в сфері інновацій.
“Уся наша спільна робота робить Україну сильнішою, більш оперативно сумісною і краще, ніж будь-коли, підготовленою до вступу в наш Альянс”, – резюмував Столтенберг.
Контекст
У підсумковому документі саміту НАТО, який відбувся у Вільнюсі 11–12 липня 2023 року, йдеться, що Україні для вступу у блок уже не потрібен план дій щодо членства, але поки в ньому немає запрошення в Альянс. “Ми будемо готові надіслати Україні запрошення на вступ у Альянс, коли союзники погодяться із цим і будуть виконані відповідні умови”, – ідеться в комюніке.
Столтенберг раніше заявляв, що попередньою умовою для початку переговорів щодо членства України в НАТО має стати її перемога і в цьому Україні допомагають члени Альянсу.
Запрошення України в НАТО не підтримують США й Німеччина, повідомили в українському уряді. The Telegraph написала 28 травня, що Німеччина і США “наполегливо застерегли” Україну від того, щоб вона вимагала визначити чіткі стороки її вступу в НАТО.
Україна розуміє, що Білий дім не готовий надати їй запрошення в НАТО на саміті у Вашингтоні, заявив глава Української держави Володимир Зеленський в опублікованому 30 червня інтерв’ю. За словами президента, “Америка боїться дратувати [нелегітимного російського президента Володимира] Путіна”.
Джерело: gordonua.com