28 травня Шольц заявив, що Україна може використовувати зброю, яку передає ФРН, “у межах міжнародного права”
Фото: EPA
Канцлер ФРН Олаф Шольц виступає за дозвіл Україні використовувати передане їй Заходом озброєння для ударів по російській території. Про це 29 травня написало Politico з посиланням на джерело, ознайомлене з позицією німецького уряду.
Зазначають, що Берлін схиляється до того, щоб дозволити Україні завдавати ударів по РФ німецькою зброєю.
Отже, інформація Politico може свідчити про зміну позиції канцлера за останні дні. 26 травня він сказав, що проти ударів України західною зброєю по території Росії, щоб не було “великої війни”. 28 травня Шольц заявив, що Україна може використовувати зброю, яку передає Німеччина, “у межах міжнародного права”.
29 травня офіційний представник німецького уряду Штеффен Гебештрайт повідомив, що оборонні дії України “не обмежуються власною територією, але їх [можна] поширювати й на територію агресора”. Проте він наголосив, що не може розкрити “конфіденційні” домовленості з Києвом щодо використання німецької зброї.
Водночас, за даними Bild, Україна щонайменше один раз використала систему Patriot із ФРН “на власний розсуд”.
Реакцією були гнівні дзвінки з Берліна й Вашингтона і погрози припинити постачання зенітних ракет, якщо такий інцидент повториться.
Подробиць того, коли і як це сталося, не розкривають. Однак питання з використанням західної зброї зрушило з мертвої точки.
США й Німеччина публічно поки були проти використання силами оборони України західної зброї по території РФ.
Контекст
У Міноборони України підтверджували в лютому 2023 року, що зобов’язалися не застосовувати зброї, наданої партнерами, для ударів по території РФ.
1 травня 2024 року глава МЗС Латвії Байба Браже повідомила, що деякі країни зняли цю заборону. Першою країною, яка публічно підтвердила, що її зброю можна використовувати для ударів по території Росії, стала Великобританія.
За минулий місяць представники ще кількох країн підтримали надання Україні права бити західною зброєю по РФ відповідно до міжнародного права. Зокрема, про це заявили в Польщі, Франції, Чехії, Нідерландах, Швеції, Канаді.
Джерело: gordonua.com