Польща з листопада регулярно блокує рух вантажівок з України
Фото: EPA
Україна готова погодитися на обмеження щодо торгівлі з ЄС, щоб розрядити гострий політичний спір із Польщею. Водночас Київ закликає блок заборонити імпорт російського зерна до Європи. Про це 6 березня в інтерв’ю Financial Times сказав заступник міністра економіки, торговий представник України Тарас Качка.
“Імовірно, для перехідного періоду такий керований підхід до торговельних потоків між Україною і ЄС – це те, що нам усім потрібно”, – зазначив він.
Щодо пшениці, то, за словами заступника міністра, не Україна створює проблеми для польських фермерів, а Росія.
Качка підкреслив, що Україна підтримує нові заходи, запропоновані Брюсселем: обмеження на імпорт яєць, птиці й цукру із червня, а також дозвіл окремим країнам закрити свої ринки для українського зерна, за винятком подальшого транзиту.
Financial Times нагадав, що Україна нещодавно погодилася скерувати експорт кукурудзи до Італії й Іспанії через Чорне море, а не сухопутним маршрутом через сусідні країни, щоб знизити напруження.
Качка наголосив, що Україна добровільно припинила експорт кукурудзи до всіх п’яти сусідніх країн – членів ЄС, але, попри це, експортувала рекордні 15 млн тонн кукурудзи у 2023 році. Заступник міністра зазначив, що в України є великий попит в інших країнах і вона заповнила прогалини у виробництві ЄС.
Він також звинуватив Росію в розпалюванні протестів у Польщі. Качка упевнений, що саме Москва стоїть за нападом польських фермерів минулого місяця на потяг з українським зерном.
Контекст
У листопаді 2023 року в Польщі почали блокувати рух вантажівок у чотирьох КПП з України. До польських перевізників долучилися місцеві аграрії, висунувши свої вимоги щодо ввезення українського зерна на територію Польщі.
16 січня 2024 року польські перевізники досягли угоди з урядом і зупинили протест до 1 березня.
9 лютого польська профспілка фермерів “Солідарність” знову повністю заблокувала рух біля пункту пропуску “Медика” навпроти українського КПП “Шегині”. Причиною організатори називали невиконання їхніх вимог щодо обмеження експорту харчових продуктів і сільськогосподарської сировини з України. 13 лютого польські фермери заявили, що 20 лютого заблокують усі пункти пропуску на кордоні між Польщею й Україною. У відповідь 15 лютого почалася акція протесту українських перевізників на кордоні з Польщею на під’їзді до пункту пропуску “Ягодин – Дорогуськ”. 18 лютого Державна митна служба України повідомила, що польські фермери повністю заблокували проїзд в Україну через пункт пропуску “Дорогуськ – Ягодин”.
На сайті “Солідарності” анонсували, що акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня, блокуватимуть усі прикордонні переходи між Польщею й Україною.
27 лютого польський прем’єр Дональд Туск заявив, що Польща може розширити ембарго проти українських продуктів, оскільки, за його словами, продукти й сільськогосподарська сировина з України становлять серйозну демпінгову загрозу для економіки його країни. Наступного дня він розповів, що тривають переговори з українською стороною щодо тимчасового закриття кордону для торгівлі.
У Мінінфраструктури України у відповідь заявили, що ніхто з української сторони не веде переговорів щодо закриття кордонів із Польщею, оскільки це питання виживання у війні з російським агресором. Таке рішення “не буде вигідне нікому, окрім спільного ворога”, додали у відомстві.
Джерело: gordonua.com