Лукашенко дозволив білоруським військовим застосовувати зброю проти громадян і не відповідати за їх убивство

Україна і країни Заходу не визнають Лукашенка президентом Білорусі
Фото: ЕРА

Олександр Лукашенко, який перебуває при владі в Білорусі з 1994 року, підписав “указ” про зміни до статуту збройних сил Білорусі, вони стосуються використання зброї проти населення. Про це 5 лютого повідомило “Радыё Свабода”.

Журналісти зазначають, що сам документ підписали 1 лютого, а в національний правовий портал його внесли 3 лютого.

“Військовослужбовці під час виконання покладених на них завдань мають право застосовувати фізичну силу, спеціальні засоби, бойову і спеціальну техніку, застосовувати й використовувати зброю з огляду на ситуацію, яка складається, характер злочину, адміністративне правопорушення й особу правопорушника, керуючись вимогами загальновійськових статутів”, – ідеться в “указі”.

У ньому також зазначено, що застосуванню сили і зброї “має передувати чітко виражене й очевидне для особи, проти якої їх можуть використати, попередження про намір їх застосувати”.

У тексті також вказано, що військовослужбовець, який поранив або вбив громадянина, не є відповідальним, якщо здійснював застосування або використання, зокрема, зброї “відповідно до вимог загальновійськових статутів”.

Контекст

9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися чергові вибори президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.

Після виборів у Білорусі розпочалися масові акції протесту незгодних з їхніми результатами. Їх жорстко розганяли, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох. На піку в мітингах брало участь кілька сотень тисяч людей, 2021 року протестна активність припинилася, але силовики продовжили затримання опозиціонерів.

23 вересня 2020 року Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, уперше в історії Білорусі її не анонсували й не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна й Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.

Після цього ще кілька місяців у Білорусі відбувалися протести, їх жорстко розганяли. У підсумку протести припинилися.

Євросоюз і США неодноразово вводили санкції проти Білорусі за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *