Зеленський обговорив з Ердоганом українську формулу миру. Президент Туреччини заявив про готовність бути посередником у мирних переговорах

В Анкарі кажуть, що Туреччина докладає інтенсивних зусиль, щоб зупинити кровопролиття в Україні
Фото: ЕРА

5 січня президент України Володимир Зеленський провів “дуже змістовну” телефонну розмову з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом. Про це глава Української держави повідомив у зверненні до українців за підсумками дня, стенограму опублікувала його пресслужба.

“Я подякував президенту Ердогану за досягнутий рівень нашої співпраці в багатьох сферах, зокрема і в оборонній. Ми маємо спільні проєкти – уже успішні, і цього року мусимо зробити ще більше для посилення наших держав, наших народів”, – сказав Зеленський.

Він зазначив, що “багато в чому саме від українсько-турецької співпраці залежить безпека в регіоні, у Чорному морі та глобально – продовольча безпека”.

Президент України подякував турецькій стороні за підтримку морського експортного коридору з України, через який пройшло, за даними Зеленського, вже понад 14 млн тонн вантажів на майже 500 суднах.

“Дуже важливий результат – і економічний, і безпековий, і геополітичний. Ми демонструємо, що можемо повертати безпеку нашому регіону попри всі наявні загрози. Бачимо, як сила нашого партнерства додає сили всьому нашому регіону”, – підкреслив він.

Зеленський повідомив, що обговорював з Ердоганом також українську формулу миру, і Анкара підтвердила свою участь у майбутній зустрічі в Давосі на рівні радників.

“Кожна країна своєю участю у спільній роботі – зараз роботою радників, згодом лідерів – демонструватиме, наскільки важливо, щоб міжнародне право запрацювало. Запрацювало на 100%. Починаючи від Статуту ООН, закінчуючи всіма іншими нормами, що гарантують повагу націям і територіальну цілісність державам”, – заявив він.

За словами президента України, порушували також одну із тем формули миру – повернення всіх полонених і депортованих.

“Сьогодні я обговорив це і з президентом Туреччини. Повернення українських дітей, які були викрадені росіянами. Повернення полонених і всіх тих, проти кого репресії на окупованій території, зокрема в Криму. Дуже важливе посередництво Туреччини, щоб можна було звільнити і кримських татар, і всіх інших – дорослих і дітей, воїнів і цивільних, яких утримують у російській неволі”, – підкреслив Зеленський.

Державне турецьке агентство Anadolu повідомило з посиланням на канцелярію Ердогана, що президенти “обговорювали регіональні й глобальні питання, зокрема українсько-російську війну”.

“Ердоган заявив, що Туреччина докладає інтенсивних зусиль, щоб зупинити кровопролиття як в Україні, так і на палестинських територіях і забезпечити міцний мир, і висловив готовність узяти на себе роль посередника і провести мирні переговори для забезпечення миру в Україні”, – ідеться в повідомленні.

Ердоган, за версією його канцелярії, вважає, що “припинення вогню в Україні мають досягти якнайшвидше і мають відчинити двері для миру”.

Контекст

Туреччина активно пропонує послуги посередника в переговорах між Україною та Росією і надає дипломатичну підтримку. Ердоган пропонував організувати зустріч Зеленського з президентом країни-агресора Росії Володимиром Путіним ще в листопаді 2021 року, до повномасштабного вторгнення російських військ в Україну. Туреччина була однією зі сторін Чорноморської зернової ініціативи, створеної для морського експорту українського зерна, яку Росія заблокувала в липні 2023 року.

4 вересня 2023 року в Сочі відбулися переговори Путіна й Ердогана. За їх підсумками Ердоган заявив, що “на обрії немає обнадійливої перспективи на мир” в Україні.

19 вересня під час виступу на 78-й сесії Генасамблеї ООН у Нью-Йорку Ердоган зазначав, що Туреччина “активізує зусилля задля припинення війни завдяки дипломатії й діалогу на основі незалежності й територіальної цілісності України”.

Ердоган заявляв, що не поділяє негативного ставлення світових лідерів до Путіна.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *