ПЦУ й УПЦ МП – найбільші церкви в Україні
Фото: pixabay.com
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року до Православної церкви України (ПЦУ) перейшло 589 парафій, які раніше були в Українській православній церкві Московського патріархату (УПЦ МП). Про це 25 грудня повідомив сервіс відкритих даних Opendatabot із посиланням на Єдиний державний реєстр.
“589 українських релігійних громад перейшли від патріархату країни-агресора до Православної церкви України від початку повномасштабного вторгнення. Найбільше релігійних установ змінили свій патріархат на Київщині (138), Хмельниччині (125) та Вінниччині (67)”, – ідеться в повідомленні.
Згідно з картою, яку опублікував Opendatabot, жодна парафія УПЦ МП не перейшла до ПЦУ в Харківській, Луганській, Донецькій, Запорізькій і Дніпропетровській областях.
Скріншот: opendatabot.ua
“Наразі 8193 церкви Української православної церкви Московського патріархату продовжують працювати у країні. […] Найбільше церков, пов’язаних із країною-агресором, зафіксовано на Донеччині – 683. Значна кількість релігійних установ УПЦ також залишилася на Вінниччині – 534. До антирейтингу потрапили Дніпропетровщина (527) і знову Хмельниччина – 506 релігійних установ”, – з’ясували в Opendatabot.
Скріншот: opendatabot.ua Контекст
В Україні є дві великі православні церкви – ПЦУ й УПЦ МП.
ПЦУ створили на об’єднавчому соборі 15 грудня 2018 року, у ньому взяли участь усі архієреї УПЦ Київського патріархату й Української автокефальної православної церкви, а також двоє архієреїв УПЦ МП. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив його Епіфанію у Стамбулі. Інтронізація Епіфанія відбулася 3 лютого 2019 року.
УПЦ МП – частина Російської православної церкви. УПЦ МП офіційно має статус “самоврядної церкви з правами широкої автономії”. На соборі 27 травня 2022 року УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) і висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його. У ПЦУ вважають, що зміна статуту – це “спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату”. УПЦ МП звинувачують у зв’язках із російськими спецслужбами.
Джерело: gordonua.com